Ako vyriešiť presmerovanie 301 a 410 pre webstránky?

Presmerovanie 301

Prečo sa vlastne snažíme o presmerovanie webstránky pomocou 301 a kedy?

Dôvod prečo takéto presmerovanie 301 robíme je taký, aby vaša stránka nestratila návštevnosť. To znamená, že ak napríklad máte vo svojom e-shope produkt, ktorý už nepredávate, vymazaním stránky s týmto produktom by sme prišli o návštevnosť, ktorú produkt doteraz dosahoval. A keď sa produkt nenájde tak návštevníkovi zobrazí 404 stránku /stránka nenájdená /. Čo je zlá informácia pre vyhľadávače a nepôsobí to dobre ani na užívateľov, u ktorých je vyššia pravdepodobnosť, že rezignujú a odídu z webu. Ale ak takúto webstránku presmerujete, napríklad na stránku danej kategórie, kde tento produkt patril, návštevnosť sa nestratí a neprídeme o návštevníka.

Ak sme teda na našom webe nejakú stránku zrušili, odstránili, tak namiesto toho aby sa na našej stránke zobrazila stránka 404 – stránka nenájdená, tak je oveľa lepšie z hľadiska SEO ak použijeme presmerovanie daného nenájdeného obsahu na iný. Ten ktorý na našom webe stále existuje. Použijeme to vtedy ak chceme ešte starú stránku nejaký čas ešte „živiť“ na Google. Kým si Google „nezvykne“ na novú stránku.

  • Presmerovanie 301 je presmerovanie ktoré hovorí že daný obsah sa presunul na inú webstránku, alebo už neexistuje
  • Presmerovanie 410 je presmerovanie ktoré hovorí že daný obsah už neexistuje.

V obidvoch prípadoch chceme, aby Google daný obsah už neindexoval a nevytváral nám potom chybové hlášky typu stránka nenájdená 404.

Podelím sa s Vami o reálne skúsenosti ktoré som získal pri práci na vytváraní webstránok pre zákazníkov.

Je použitie presmerovania 301 pre Náš web správne, alebo sa na to máme vykašlať ?

Keď vytvárate respektíve keď tvoríte web po niekom kto už web vytvoril, ale zákazník chce po Vás redizajn celého webu tak nemáte inú možnosť.

Niekto hovorí že máme to nechať všetko na Google, že on sa o to postará sám. Google po čase stránky ktoré nenájde prestane indexovať. Ale chyba. Indexuje to a dosť dlho. Potom ale prichádza problém, padáme v pozíciách vo vyhľadávači, ktoré sme krvopotne za predchádzajúcu dobu získali.

Takže pravda je ale taká – treba určite použiť presmerovanie 301. Inak nás čaká neúprosný pád z pozície vo vyhľadávači. Ak ale použijeme redirection – presmerovanie tak to zabrzdíme a pád nebude taký veľký, zväčša tak o 4-5 miest  dole. A do pár týždňov ste na pôvodných miestach.

Ak máte web s pár stránkami tak nemáte veľa práce, ale ak máte e-shop s niekoľko 100 položkami tak musíte každý deň pracovať a presmerovávať linky až kým to všetko nepresmerujete ručne.

A ako to všetko urobiť ? Ak máte web postavený na základe WordPress.org tak na toto Vám stačí  plugin REDIRECTION ktorý je zdarma. Môžete použiť aj plugin RANK MATH SEO ktorý je však oveľa komplexnejší a hlavne je určený aj na SEO optimalizáciu. Ale aj on Vám vo free verzii pomôže dokonale. Tak isto aj YOAST SEO pro, ktorý ma v sebe možnosť použiť a nastaviť presmerovanie webstránok.

Chceme presmerovať celú webstránku zo starej domény na novú pomocou zápisu v .htaccess ?

1, môžete ponechať rovnakú štruktúru webu a presmerujete len doménu. Ale vtedy musíte dodržať všetky väzby na pôvodne stránky a vtedy vlastne o redizajne webu nehovoríme. Toto použijeme väčšinou len vtedy ak zákazník prechádza na inú doménu.

Z www.staradomena.sk   na www.novadomena.sk

To nám stačí v htaccess použiť presmerovanie celej domény na novú a všetky stránky ktoré sú z indexované na googli presmerovať na novy web a vy neprídete o zákazníkov-návštevníkov. Nezobrazí sa im: chyba stránka nenájdená 404. Takto upravíme .htaccess na pôvodnej doméne.

Redirect 301 / http://novadomena.sk

Ak by ste chceli pomocou htaccess  presmerovať len pár podstránok na Vašej stránke, tak do súboru .htaccess vložíte tento kód:
  

RewriteEngine On
RewriteBase /
Redirect 301 /stara-stranka1/ https://mojadomena.sk/nova-stranka1
Redirect 301 /stara-stranka2/ https://mojadomena.sk/nova-stranka2
Redirect 301 /stara-stranka3/ https://mojadomena.sk/nova-stranka3

Trvalé presmerovanie všetkých URL adries z Vašej  starej domény na novú doménu (301)

Tento príkaz presmeruje všetky URL adresy na Vašej starej doméne na novú doménu, pričom presunie aj všetku hodnotu odkazu na novú URL adresu. Tento príkaz zadáte do htaccess na starej doméne.

Redirect 301 / https://nova-domena.sk

Ale ak sa necítite na „programovanie“ použite niektorý hore uvedený plugin, ktorý urobí túto prácu za Vás.

Presmerovanie web stránky pomocou 410

Ak máme web kde veľké množstvo textu a produktov v e-shope už neexistuje respektíve už ich klient nepredáva a neponúka a ani nebude. Proste produkty v e-shope už nemá. Sú 2 varianty ako na to.

  • Produkty necháme v e-shope a dáme tam v skladových nastaveniach že produkt je vypredaný, nedostupný, atď….len nám to samozrejme zaberá miesto v databáze.

S týmto variantom sa môžeme väčšinou stretnúť aj u veľkých spoločností, proste staré produkty tam nechávajú kôli indexácii googlom. A nevyraďujú ich. Keď ich človek hľadá na googli tak sú stále v indexoch a nestrácajú pozície….Ale vy ako zákazník ktorý hľadá ten produkt tak ho nenakúpite 😊

  • A to druhe riešenie je použiť presmerovanie 410 na Vašom webe. Je to riešenie čistejšie, produkt jednoducho zmažete z e-shopu. Odstránite všetky texty, atď . Presmerovanie 410 pre vyhľadávač hovorí že daný obsah sa už na Vašom webe nenachádza a prestane ho indexovať a vytvárať chybovú stránku 404. Relatívne ale tak prídete o indexáciu a „návštevnosť“ Vašeho webu cez produkt ktorý už nepredávate. Ale to zachránime presmerovaním 301 už neexistujúcej stránky na podobný produkt, alebo hlavnú kategóriu. Takže záleží na Vás ako sa rozhodnete.

Takže malé zhrnutie ako sa zachovať pri presmerovaní stránky 410

  • Ak už na Vašom webe dané produkty nemáte ani texty ani obrázky, tak jedine riešenie a správne je použiť presmerovanie 410 Google prestane indexovať daný produkt a vytvárať chybové hlásenie stránka nenájdená 404.
  • Ale ak ešte máte produkty na Vašej stránke, ale už ich nebudete predávať / človek nikdy nevie / nechajte to tak a v skladových nastaveniach dajte produkt vypredaný, nedostupný atd. Týmto si zachránite pozície v google vyhľadávači.

Ale ako sa môžem vlastne zbaviť zastaraného obsahu na Googli?

Odstránenie zastaranej stránky-manuálne

  1. Prejdite na nástroj na odstránenie v službe Google Search Console. V ľavom stĺpci časti: Index-Odstránenia zadajte adresu URL zastaraného obsahu (stránky), ktorú chcete odstrániť, a kliknite na „Požiadať o odstránenie“.” …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *